Haber: Mehmet Miras

Bu anlamda Türk kadını, dünya kadınları ve günümüz medeniyetlerine öncülük etmiştir” dedi.

IMG-20221205-WA0021

Akdeniz Belediye Meclisi Aralık ayı ilk toplantısını, M. Mustafa Gültak Başkanlığı’nda konferans salonunda gerçekleştirdi. Yoklama, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan toplantıda bir önceki birleşime ait tutanak özeti kabul edildi. Meclis’te, Akdeniz Belediyesi’nin kadınlar yararına gerçekleştirdiği; Akdenizli kadınların sosyal ve ekonomik statüsünü yükselten, meslek edindirip istihdama kazandıran projeleri tanıtan kısa filmin gösterimi yapıldı.  

“Türk kadını, dünya kadınlarına öncü olmuştur”

Meclis’in açılışında, ‘5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü’ nedeniyle bir açıklama yapan Başkan Gültak; “Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından 1934 yılında Türk kadınına ‘Seçme ve Seçilme’ hakkının verildiği gün olan 5 Aralık; aynı zamanda ‘Dünya Kadın Hakları Günü’ olarak kutlanmaktadır. İtalya’da 1945; Fransa’da 1944; Belçika’da 1960; İsviçre’de 1971 yılında kadınlara seçme-seçilme hakkının verilmesiyle Türkiye ve Türk kadınları, diğer ülkelere de bu anlamda öncü olmuştur” dedi.

“Kadınlar, toplumsal değişimin en etkili faktörüdür”

Sözlerini; “Ülkemiz kadınları; 1934 yılından günümüze dek eğitimden sağlığa, yasama, yürütme ve yargıdan iş dünyasına, siyasetten ekonomiye, sanattan spora kadar hayatın her alanında başarıyla görev almış ve almaya devam etmektedir” şeklinde sürdüren Başkan Gültak; şöyle konuştu;  

“Toplumsal değişim ve dönüşümün en etkili aktörünün kadınlar olduğu gerçeğinden hareketle kadınlara pozitif ayrımcılık uyguluyoruz. Kadınların toplumsal ve ekonomik statüsünü yükselten projelerimizle onların yanınızda olmaya devam edeceğiz. Uzun yıllardır sürdürdüğüm siyaset hayatımda bana inanıp destek olan başta değerli eşim Behiye Hanım olmak üzere, yol yürüdüğümüz kadınlara müteşekkir olduğumu ifade ediyorum.  

Daha güzel ve daha yaşanılır bir Akdeniz, çok daha huzurlu bir Mersin ve daha güçlü bir Türkiye'yi kadınlarla birlikte inşa edeceğiz. Dünyayı, hayatı, emeği, sevinci ve acıyı paylaştığımız tüm kadınların 5 Aralık Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

“Akdenizli kadınlara meslek edindiriyor, üretim ve istihdama kazandırıyoruz”

Meclis’in temenni ve öneriler bölümünde de söz alan Başkan Gültak, Akdeniz Belediyesi’nde, kadına ve aileye büyük önem verdiklerinin altını çizdi, belediye personeli kadınlara 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde idari izin verdiklerini hatırlattı. Mersin’de 2 kadın kooperatifi olan tek belediye olduklarınıv urgulayan Başkan Gültak, Akdeniz’de Moringa, Stevia, Şevketi Bostan ve Maralfalfa bitkilerini toprakla buluşturup yetiştirdiklerini; kadınlar eliyle de bu bitkilerin satışa sunulduğunu anlattı. Kadınlara yönelik kültürel ve tarihi gezileri de anlatan Başkan Gültak, mikro kredi projesi ile de yüzlerce kadının ya kendi işini kurduğunu veya mevcut işini büyüttüğünü sözlerine ekledi.  

“Silahla, şiddetle yürütülen bir dava olamaz”

ASELSAN'ın çadır kenti ailelere sıcak yuva öğrencilere okul oldu ASELSAN'ın çadır kenti ailelere sıcak yuva öğrencilere okul oldu

Başkan Gültak, Diyarbakır’da ‘evlat nöbeti’ tutan anneleri de hatırlattığı konuşmasında, “Bu coğrafyada hak olmayan bir dava yüzünden anneler çok ağladı, halen ağlıyor. Çünkü çocukları kandırılıp dağa götürüldü. Artık kimse kandırılmasın. Eğer ki bir dava güdülecekse demokrasilerde bu dava, TBMM’de olur. Silahla, kanla, şiddetle dava olmaz” şeklinde konuştu.

Komisyonlara sevk edilen konular…

Meclis toplantısında, 5620 Sayılı Yasanın Geçici 1. Maddesi gereğince, geçici işçi statüsünde çalışan personel için hazırlanan Geçici İşçi Vize Cetveli ile ilgili teklif görüşülerek komisyonlara sevk edildi. Bekirde Mahallesi’nde 16,48 metrekare yüzölçümünde belediyeye ait hissenin, diğer hissedarın talebiyle yasa gereği satışı ile ilgili teklif komisyonlara havale edildi.  

Nusratiye Mahallesi 5412 Sokak adresinde 61 ada 207 parselde 598,03 metrekarelik (tapu kayıtlarında demir yolu olarak görünen) belediyeye ait taşınmazın, Devlet Demir Yolları İşletmesinin talebi üzerine 2942 Sayılı Kamulaştırma Kanunu’nun 30’uncu maddesine göre devrinin yapılmasıyla ilgili teklif komisyonlara sevk edildi.  

Tekke Mahallesi, 119 ada, 7 parselde, 2 bin 195 metrekare yüzölçümünde belediyeye ait hissenin, diğer hissedarın talebi üzerine, 5393 sayılı Kanunun 18’inci maddesinin (e) fıkrasına istinaden satışı ile ilgili teklifin de oybirliğiyle komisyonlara havalesi yapıldı.  

Bahçe Mahallesinde, 170 ada, 2 parsele ilişkin (Fatih İlkokulu) İl Milli Eğitim Müdürlüğünün talebi doğrultusunda Akdeniz Belediyesince hazırlanan 1/1000 ölçekli uygulama imar planı ile ilgili teklif komisyonlara gönderildi.  

Nusratiye Mahallesi 1025 ada 34 nolu parsele ilişkin Mersin 1’inci İdare Mahkemesi’nin 11.02.2022 tarih ve 2021/581 E.2022/101 K sayılı kararı ve M. Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 21.07.2022 tarih ve 372 sayılı kararıyla hazırlanan 1/1000 ölçekli uygulama imar plan değişikliğiyle ilgili komisyonlarda oybirliğiyle kabul edilen gündem de görüşüldü. Konu, üyelerin yine oybirliği ile kabul edildi. Akdeniz Belediye Meclisi’nin bir sonraki oturumu, 9 Aralık 2022 Cuma günü saat 10:00’da belediye konferans salonunda yapılacak.