Başkan Gültak, ‘Çamlıbel Su Sporları Merkezi’ ile ilgili kent kamuoyunda yaratılmak istenen bilgi kirliliğine ve çeşitli iddialara karşı yaptığı açıklamada; “Çamlıbel’e oteller, yüksek binalar, AVM’ler veya marina yapılacağı iddiaları doğru değildir. Mersin’in bir marka değeri oluşacakken birileri ‘Biz yapıyoruz’ diye; ‘Cumhur İttifakı’nın adayı yapıyor’ diye projeyi engellemeye çalışıyor” dedi.
Çamlıbel esnafı ve sakinleri ile bir araya gelen Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak, bölge esnafı ve vatandaşlarla yapılan görüşmeler sonucunda proje hazırlandığını belirterek; “Sayın Lütfi Elvan ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Adil Karaismailoğlu ile birlikte projeyi vatandaşlarımıza anlattık. Fakat Mersin Kent Konseyi adı altında birileri ve bazı gazetecilerin bilgi kirliliği yarattığını duyuyor ve görüyorum.  
Bunca sahili olan Mersin’de Su Sporları Merkezi maalesef yok ve biz bunu yapmak istiyoruz. Yaklaşık 13 bin metrekare kapalı alan olacak. Bu alanların çoğu da su sporları merkezi olacak. Yerli ve yabancı sporcular gelecek, Avrupa Yelken Şampiyonası’nın bazı ayakları gerçekleşecek. Dolayısıyla birilerinin söylediği gibi buraya otel veya yüksek binalar yapılacağı doğru değil” şeklinde konuştu.  
“Anayasası hazırlandı, imarı bitti ama kavga sürüyor”
Başkan Gültak, Mersin Kent Konseyi’nde Çamlıbel esnafı ve sakinlerine aktarılan bilgilerin yanlış olduğunu belirterek şöyle konuştu; “Buranın imar çalışmalarını yaparken Şehir Plancıları Odası Başkanımız, Mimarlar Odası Başkanımız ve STK’larla görüştük. İmar çalışmalarını Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Vahap Seçer’e göstermemize rağmen bugün kavga sürüyor. Buranın yoğunluğu 0,2’dir, yapılacak binaların maksimum yüksekliği 7 buçuk metredir.  
Yapılacak kapalı alanın da 13 bin metrekareyi geçme şansı yoktur. Anayasası hazırlandı, imarı bitti, fizibilite çalışmaları tamamlandı ve Bakanımız Karaismailoğlu’nun imzasıyla Strateji Daire Başkanlığı’na, Cumhurbaşkanlığı’na gönderildi. Oradan Çamlıbel Su Sporları Merkezi Barınaklarının ‘Yap-İşlet-Devret Modeli’ ile ihaleye çıkması için izin isteniyor. Fizibilite raporlarına bakılacak. Yakın tarihte Cumhurbaşkanlığı’nın onayı ile Bakanlığımız açık ihale yapacak. İhale aşamasında da proje ortaya çıkmış olacak.”
“Oteller, yüksek binalar veya AVM yapılacağı iddiaları doğru değildir”
Mersin kamuoyunda bilgi kirliliği yaratıldığını ifade eden Başkan Gültak; “Öyle şeyler anlatılıyor ki sanki buraya oteller, yüksek binalar, AVM’ler, marinalar yapılıyor… Bunların hiçbiri doğru değildir. Yapılacak tek şey 13 bin metrekarelik kapalı alan ve bu alanların da 7 buçuk metre yükseklikte olacağıdır. İhalenin ardından başta Çamlıbel sakinleri olmak üzere tüm Mersinliler ile projeyi paylaşacağımdan kimsenin şüphesi olmasın” ifadelerini kullandı.  

Su Dünyasına Yoğun İlgi Su Dünyasına Yoğun İlgi

IMG-20221217-WA0001