Yaz aylarının gelmesiyle, yıl boyunca düzenli olarak gerçekleştirilen ilaçlama çalışmalarına hız kazandıran Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı’na bağlı ekipler, kent genelinde belirlenen 160 bin noktada düzenli olarak ilaçlama yapıyor. Büyükşehir ekipleri; biyolojik ilaçlamanın yanı sıra, sinekle mücadelede etkin rol oynayan aromatik bitki dağıtımı ve Tarımsal sulama amaçlı kullanılan havuzlara bıraktığı Lepistes balıkları ile de mücadelesine devam ediyor.

TOROSLAR’DA KİLİT PARKE YOL VE KALDIRIM ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR TOROSLAR’DA KİLİT PARKE YOL VE KALDIRIM ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Halisdemir: “Türkiye'de haşere ile mücadelede kullanılan en kaliteli ilaçları alıyoruz”

Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak haşere ile mücadeleyi 16 bin kilometrekarenin tamamında 365 gün boyunca sürdüklerini belirten Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Dr. Bülent Halisdemir, “Türkiye'de haşere ile mücadelede kullanılan en kaliteli ilaçları alıyoruz. Avrupa Birliği normlarında, Sağlık Bakanlığı’ndan onaylı toksikoloji ve ekotoksikoloji raporu olan ilaçları tercih ediyoruz. Bunlar kaliteyi artırıyor. Vatandaşımızın sağlığı, huzuru ve rahatı konusunda asla taviz vermiyoruz” dedi.

İki hafta öncesine kadar etkili olan yağışların, su ortamında çok çabuk üreme özelliği gösteren sivrisineğin yumurtalarını bırakmasına olanak tanıdığına dikkat çeken Halisdemir, “Sivrisinekler her seferinde yaklaşık 400’e yakın yumurta bırakabiliyor. Ekiplerimiz bu yumurtaları düzenli olarak takip ediyor, buluyor ve bertaraf ediyor. Mersin genelinde sivrisineklerin üreyebildiği 160 bin nokta var. Bu noktalara düzenli olarak ilaçlama yapıyoruz. Havalar ısınmaya başladığı ve yağış olmayacağı için, çok kısa sürede tamamını kontrol altına alacağız” ifadelerine yer verdi.

Editör: Eyuphan Kurtcu